The difference in selling prices of an article when sold at 15% profit and 17% loss is ₹96.If it is sold at 10% profit, then what is the selling price? |
₹345 ₹360 ₹315 ₹330 |
₹330 |
Direct concept= Selling price when the article is sold at 17% loss = 85% Selling price when the article is sold at 15% profit = 115% Profit to be earned = 10% Difference = 96 115% - 85% = 96 32% of CP = 96 110% of CP = 330 |