The average monthly expenditure of Anil for first four months of a year was ₹6000 and for the next eight months it was ₹8200. He saved ₹12400 during the year. Find his average monthly income (in ₹) during the year. |
8140 8500 8775 8885 |
8500 |
Average = \(\frac{Sum\; of \;all\; observation }{ Total \; number\; of \;observation }\) Sum of expenditure of 4 months = 4 × 6000 = 24000 Sum of expenditure of 8 months = 8 × 8200 = 65600 Total expenditure = 65600 + 24000 = 89600 Total Income of year = Expenditure + Saving = 89600 + 12400 = 1,02,000 Monthly income = \(\frac{ 102000}{12}\) = 8500 The correct answer is Option (2) → 8500 |