Monthly expenditure of a family on different heads is shown in the following pie chart. The family earns Rs. 2,16,000 every month. What is the difference in amount spent on rent and savings? |
24000 12000 18000 20000 |
12000 |
Money spent on rent = 60° Money spent on savings = 40° Difference = 20° = \(\frac{20°}{360°}\) × 216000 = 12000 |