Karan sells two articles for Rs.64.5. He sells 1st at 15% profit and 2nd at 20% loss. Find the amount of overall profit/loss if the cost price of 1st article is equal to the selling price of 2nd article. |
3 8 5 7 |
3 |
CP : SP 15% = \(\frac{3}{20}\) 1st → 20 : 23 20% = \(\frac{1}{5}\) 2nd → 5 : 4 Multiply 2nd article's ratios by 5 for getting CP of first = SP of 2nd CP : SP 1st → 20 : 23 2nd → 25 : 20 ——————————— 45 : 43 Loss = 45 - 43 = 2R Total SP ⇒ 43R = 64.5 Profit ⇒ 2R = 3 Ans. |