If the price of an eraser is reduced by 25%, a person can buy three more erasers for ₹2. How many erasers can be bought for ₹2 as the original price? |
8 10 12 9 |
9 |
25% = \(\frac{1}{4}\) Original : New Price 4 : 3 Consumption 3 : 4 ATQ , 1R =3 eraser Erasers bought for ₹2 for the original price = 3 × 3 = 9 eraser |