Starting from rest, acceleration of a particle is $a = 2(t – 1)$. The velocity of the particle at $t = 5s$ is |
15 m/s 25 m/s 5 m/s none of these |
15 m/s |
The correct answer is Option (1) → 15 m/s $\frac{dv}{dt}=2(t-1)$ or $\int_0^vdv=\int_0^52(t-1)dt$ or $v=2\left|\left(\frac{t^2}{2}-t\right)\right|_0^5=2\left(\frac{5^2}{5}-t\right)=15m/s$ |