At 380°C, the half-life period for the first-order decomposition of H2O2 is 360 min. The energy of activation of the reaction is 200 kJ mol-1. Calculate the time required for 75% decomposition at 450°C if the half-life for decomposition of H2O2 is 10.17 min at 450°C: |
20.4 min 408 min 10.2 min None of these |
20.4 min |
The correct answer is option 1. 20.4 min. At 450ºC \(k =\frac{0.693}{t_{1/2}}\) \(k = \frac{0.693}{10.17}\) \(k = 0.0681 \text{ min}^{-1}\) Now, for 75%decomposition, \(x= 75\)% of a \( = 0.75 a\) \(∴ t =\frac{2.303}{0.0681} log\frac{a}{a − 0.75 a}\) \(⇒ t = \frac{2.303}{0.0681}log \frac{1}{0.25}\) \(⇒ t = \frac{2.303}{0.0681} × log 4\) \(⇒ t = \frac{2.303}{0.0681} × 0.602\) \(⇒ t = 20.37 \text{ min}\) \(⇒ t ≈ 20.4 \text{ min}\) |