A person crosses a 700 m long bridge in $3\frac{1}{2}$ minutes. The speed of the person in km/h is |
6 8 10 12 |
12 |
Distance covered in $3\frac{1}{2}$ minutes = 700 meters Distance covered in 1 minute = 700 × $\frac{2}{7}$ = 200 meters So, the distance covered in 60 minutes = 200 × 60 × \(\frac{1}{1000}\) = 12 kilometers. |