In 900 meters race, Ram gives Shyam a start of 150 meters, and defeats him by 50 seconds. If the speed of Ram is 4.5 m/sec, then speed of Shyam is |
3.5 m/sec 2 m/sec 3 m/sec 5 m/sec |
3 m/sec |
The correct answer is Option (3) → 3 m/sec Given: Race distance: 900 m Ram gives Shyam a start: 150 m → Shyam runs 750 m Ram defeats Shyam by 50 seconds Speed of Ram: $v_R = 4.5$ m/sec Time taken by Ram: $t_R = \frac{900}{4.5} = 200$ sec Time taken by Shyam: $t_S = t_R + 50 = 200 + 50 = 250$ sec Distance Shyam runs: 750 m Speed of Shyam: $v_S = \frac{750}{250} = 3$ m/sec |