Hari suffered a loss of 8% by selling an article. If he had sold it for ₹300 more, he would have made a profit of 4%. Find his CP (in ₹). |
2400 2250 2575 2500 |
2500 |
Direct concept = Loss% + Profit% = Given profit in rupees 8% + 4% = 300 12% of CP = 300 100% of CP = 2500 |