In hydrogen atom, when electron jumps from second to first orbit, then energy emitted is |
-13.6 eV -27.2 eV -6.8 eV None of these |
None of these |
$E_{n_1 \rightarrow n_2}=-13.6\left[\frac{1}{n_2^2}-\frac{1}{n_1^2}\right] ; n_1=2 ~\&~ n_2=1$ $\Rightarrow E_{I I} \rightarrow E_I=-13.6 \times \frac{3}{4}=-10.2 ~eV$ |