A crate of fruits contains one spoiled fruit for every 25 fruits. 60% of the spoiled fruits were sold. If the seller had sold 48 spoiled fruits, then the number of fruits in the crate were: |
2000 2400 3000 1200 |
2000 |
60% of spoiled fruits = 48 Total spoiled fruits = 48 × \(\frac{5}{3}\) = 80 As , one crate of fruits contains one spoiled fruit for every 25 fruits So , Total number of fruits in crate = 25 × 80 = 2000 |