Study the table and answer the questions. Table shows data of different company of number of employees in company. Average of male employees over all companies is what percentage of average of female employees over all companies? |
69.08% 71.38% 68.75% 75.78% |
69.08% |
Average of male employees = \(\frac{(1650 + 1075 + 1280 + 1170 + 690)}{5}\) = 1173 Average of female employees = \(\frac{(2375 + 2651 + 1520 + 1085 + 859)}{5}\) = 1698 Required percentage = \(\frac{1173}{1698}\) × 100% = 69.08% |