If an infinite line charge produces an electric field of 9×104N/C at a distance of 2 cm, what is the linear charge density? |
200 μC/m 0.1 μC/m 10 μC/m 5 μC/m |
0.1 μC/m |
E = \(\lambda \)/2\(\pi \)\(\epsilon_0 \) = 2\(\lambda \)/4\(\pi \)\(\epsilon_0 \)r \(\lambda \) = 4\(\pi \)\(\epsilon_0 \)r E/2 r = 2 x 10-2 m ; E = 9 x 104 N/C \(\lambda \) = 10-7 C/m
|