The Pie chart given below presents the expenses incurred by different departments of a company. Each expense is shown as a percentage of total expenditure of the company. The central angles shown in Pie chart are not as per any chosen scale The expenses incurred by department D1 is approximately what percent of the expenses incurred by department D6? |
148.33% 168.33% 138.33% 158.33% |
158.33% |
Expenses incurred by department D1 = 19% of total income Expenses incurred by department D6 = 12% Required percentage = \(\frac{19 }{12}\) × 100 = 158.33% |