The area of a trapezium is 432 cm2, if its parallel sides are in the ratio 3 : 5 and the perpendicular distance between them is 12 cm, the smaller of the parallel sides is? |
24 18 27 30 |
27 |
Area of trapezium = 432 cm2 h = perpendicular distance b/w two parallel sides. Area of trapezium = \(\frac{1}{2}\)×(sum of parallel sides) × h = 432 ⇒ \(\frac{1}{2}\) × (3x+5x)×12 = 432 ⇒ 48x = 432 ⇒ x= \(\frac{432}{48}\) = 9 Smaller side = 3x = 3 × 9 = 27 cm |