To travel 612 km, Train A takes 9 hours more than Train B. If the speed of the Train A is doubled, it takes 3 hours less than Train B. The speed (in km/h) of Train B is: |
51 km/h 1.2 km/h 40.8 km/h 30.6 km/h |
40.8 km/h |
Let us consider that , Speed of B = s km/h We know that , Time = \(\frac{Distance}{Speed}\) Time taken by B = \(\frac{612}{s}\) Time taken by A = [ ( \(\frac{612}{s}\) ) + 9 ] Speed of A = \(\frac{612}{ [ 612/s + 9 ]}\) According to question , 612 = 2 × \(\frac{612}{ [ 612/s + 9 ]}\) × [ \(\frac{612}{s}\) - 3 ] 612 = 2 × \(\frac{612}{ [ 612/s + 9 ]}\) × [ \(\frac{612}{s}\) - 3 ] \(\frac{612}{s}\) + 9 = 2 × [ \(\frac{612}{s}\) - 3 ] \(\frac{612}{s}\) + 9 = 2 × \(\frac{612}{s}\) - 6 \(\frac{612}{s}\) = 15
s = 40.8 km/h
|