a b c d |
c |
$ R = \frac{V^2}{P} $ $ R_1 = \frac{220^2}{25}= 1936\Omega , R_2 = \frac{220^2}{100} = 484\Omega$ $ R_{eq} = R_1 + R_2 = 2420$ $ I = \frac{440}{2420} = 0.18A$ $ P_1 = I^2R_1=62.72W , P_2 = I^2R_2 = 15.68W$ $\text{ 25W bulb will fuse first}$ |