A, B and C can individually complete a task in 24 days,16 days and 32 days respectively. If A and C start the work and worked for 6 days and left, then the number of days required by B to complete the remaining task, is: |
9 $17 \frac{1}{2}$ $7 \frac{1}{2}$ $12 \frac{1}{2}$ |
9 |
A = 24 days, B = 24 days, C = 32 days, ⇒ A + C worked for 6 days = (4 + 3) x 6 = 42 units ..(Efficiency × Days = Total work) ⇒ Remaining work = 96 - 42 = 54 units ⇒ Time required by B to complete 54 units of work = \(\frac{54}{9}\) = 6 days. ..(\(\frac{Work}{Efficiency}\) = Time) |