A bus covers first 200 km of a journey in 4 hours and the next 600 km in 6 hours. What is the average speed of the bus for the whole journey? |
100 km/h 90 km/h 60 km/h 80 km/h |
80 km/h |
Average speed = \(\frac{Total\; Distance }{Total \; Time }\) Total distance = 200 + 600 = 800 km Total Time = 4 + 6 = 10 hours Average speed = \(\frac{800}{10}\) = 80 km/h |