A man buys 20 Pens and 16 Pencils in 360. He sells each pen at 25% profit and each pencil at 40% profit. He gets 120 profit in whole, find the CP of one pencil. |
13.5 14 12.5 11.5 |
12.5 |
Overall = 120 profit \(\frac{120 × 100}{360}\) = \(\frac{100}{3}\) Total CP (9) → 360 Total CP (5) → \(\frac{360}{9}\) × 5 = 200 CP of 1 Pencil = \(\frac{200}{16}\) = 12.5 |