CUET Preparation Today
CUET
General Test
Numerical Ability
Profit and Loss
A scooter was bought for ₹30000 and a repair charge of ₹3000 was incurred. It was sold for ₹39600. What was the profit percentage? |
10 20 25 15 |
20 |
The cost price of the scooter = 30000 Repair cost = 3000 Total cost price = 30000 + 3000 = 33000 Selling price = 39600 Profit = 39600 - 33000 = 6600 Profit % = 6600 × 10033000 = 20% |