While selling to the retailer, a company allows 30% discount on the marked price of its products. If the retailer sells those products at marked price, his profit per cent will be ________. |
$42\frac{8}{7}$% $42\frac{6}{7}$% $42\frac{4}{7}$% $42\frac{2}{7}$% |
$42\frac{6}{7}$% |
Let the marked price of the product = 100 Discount = 30% Selling price = 70% of 100 = 70 SP for the retailer = 100 Profit % = (100 - 70) × \(\frac{100}{70}\) = $42\frac{6}{7}$% |