A train 200 m long running, at a speed of 36 km/h, takes 55 seconds to cross a bridge completely. What is the length of the bridge? |
300 m 375 m 350 m 320 m |
350 m |
Speed of train = 36 × \(\frac{5}{18}\) = 10 m/sec Let Length of bridge = B meter Distance = Speed × Time 200 + B = 10 × 55 200 + B = 550 B = 550 - 200 = 350 m So Length of bridge = 350m |