"From the following information calculate the amount of Goodwill -
Net Assets - 60,000 Average Profit - 20,000 Normal Rate of Return - 20%" |
12,000
18,000
20,000
40,000
|
40,000 |
"Goodwill = Capitalised Value of Average Profits - Net Assets Capitalised Value = Average Profit*100/ NRR = 20,000 *100 / 20 = 1,00,000 Goodwill = 1,00,000 - 60,000 = 40,000 " |