If 15 kg of sugar cost ₹600, what is the cost of 25 kg of sugar?
Answer & explanation
Correct answer: option 3
The cost of 15kg sugar = 600
The cost price of 1 kg sugar = \(\frac{600}{15}\) = 40
Then the cost of 25 kg sugar = 40 × 25 = 1000
If 15 kg of sugar cost ₹600, what is the cost of 25 kg of sugar?
Correct answer: option 3
The cost of 15kg sugar = 600
The cost price of 1 kg sugar = \(\frac{600}{15}\) = 40
Then the cost of 25 kg sugar = 40 × 25 = 1000