The radius of a circular garden is 42 m. The distance (in m) covered by running 8 rounds around it, is: (Take π = $\frac{22}{7}$) |
3248 4262 1124 2112 |
2112 |
We have, Radius of the circular garden r = 42 m Circumference of circular garden = 2 × \(\frac{22}{7}\) × 42 = 264 m 1 round cover the distance = circumference of the circular garden = 264 m 8 round cover the distance = 8 × 264 = 2112 m |