Marked price of a computer is Rs.80000. It is sold for Rs.65280 after two successive discounts. If one of the discount is 15 percent then what is the value of other discount? |
7 percent 5 percent 6 percent 4 percent |
4 percent |
Marked price = 80000 Selling price after 15% discount = 85% of the marked price = 68000 Now the final selling price given = 65280 Discount = 68000 - 65280 = 2720 Discount% = \(\frac{2720 × 100}{68000}\) = 4% |