The Bar graph given below presents the number of males and females working in five different companies. The total number of males working in these five companies is how much percent (approximately) more than the total number of females working in these five companies? |
12.46% 9.67% 8.52% 14.67% |
12.46% |
Total number of males = 76 + 89 + 92 + 96 + 44 = 397 Total number of females = 81 + 83 + 81 + 72 + 36 = 353 Required percentage = \(\frac{397 - 353 }{353}\) × 100 = \(\frac{44 }{280}\) × 100 = 12.46% |