Raman purchases 2 pens and 3 pencils and pays ₹36 to the shopkeeper. Her friend Siya purchases 3 pens and 2 pencils and pays ₹49. What is the cost of one pen? |
₹17 ₹15 ₹29 ₹2 |
₹15 |
Raman purchases 2 pens and 3 pencils for ₹36: 2x+3y =36 Siya purchases 3 pens and 2 pencils for ₹49: 3x+2y =49 Now, we have a system of linear equations: 2x+ 3y =36 3x+2y =49 Multiply the first equation by 3 and the second equation by 2: This gives us: 6x+9y = 108 6x+4y = 98 Next, subtract the second equation from the first to eliminate x (6x +9y) − (6x +4y) = 108−98 5y =10 y = 2 Now that we have y =2, we can substitute this value into 2x+ 3y=36 2x +3(2) = 36 2x +6 = 36 x =15 |