A car covers a distance of 45 km at a speed of 30 km/h and another 55 km at a speed of 22 km/h. What is the average speed of the car (in km/h) for the total distance covered? |
20 15 35 25 |
25 |
Total distance = 45 + 55 = 100 k.m. Total time = \(\frac{45}{30}\) + \(\frac{55}{22}\) = 1.5 + 2.5 = 4 hrs. Average Speed = \(\frac{Total\;Distance}{Total\;Time}\) = \(\frac{100}{4}\) = 25 km/h |