A 60 μF capacitor is connected to a 110 V, 60 Hz AC supply. What is the root mean square value of current in the circuit? |
1.49A 2.19A 2.49A 3A |
2.49A |
Impedence Xc = 1/2πfC = 1/(2x3.14x60x10x10-6 ) = 44.2Ω So, Irms = $\frac{V_{rms}}{X_C}$= 110/44.2 = 2.49 A |