An article was sold at a loss of 12%. If it was sold for ₹ 630 more, then there would have been a gain of 6%. Find the cost price of the article. |
₹ 3,500 ₹ 2,800 ₹ 2,500 ₹ 3,000 |
₹ 3,500 |
Direct concept = Loss% + Profit% = Given more amount in rupees 12% + 6% = 630 18% of CP = 630 100% of CP = 3500 |