A is 20% more efficient than B and C is 25% less efficient than B. Working together A, B and C can complete the work in 20 days. How many days will A need to do 80% of the work? |
49 \(\frac{2}{5}\) days 49 \(\frac{3}{5}\) days 47 \(\frac{3}{5}\) days 50 days |
49 \(\frac{3}{5}\) days |
Ratio of efficiency of A : B : C 100 : 120 100 : 75 ___________________________________ 10 : 12 : 9 Total work = efficiency x no. of days = 31 x 20 = 620 Time taken by A to complete 80% of the work = \(\frac{80}{100}\) x \(\frac{Total\; work}{Efficiency}\) = \(\frac{4}{5}\) x \(\frac{620}{10}\) = \(\frac{248}{5}\) = 49 \(\frac{3}{5}\) days |