A shopkeeper bought 80 kg of rice at a discount of 10%. Besides 1 kg rice was offered free to him on the purchase of every 20 kg rice. If he sells the rice at the marked price, his profit percentage will be: |
$15 \frac{1}{3} \%$ $15 \frac{3}{7} \%$ $16 \frac{2}{3} \%$ $14 \frac{2}{7} \%$ |
$16 \frac{2}{3} \%$ |
Let SP of 1 kg rice = Rs. 1 SP of 80 kg rice = Rs. 80 CP of 80 kg rice = 80 × \(\frac{9}{10}\) = Rs. 72 Rice got free on 80 kg = \(\frac{80}{20}\) = 4 kg Total quantity of rice = 80 + 4 = 84 kg Total SP of total rice = 84 Profit = 84 – 72 = 12 ∴ Profit percentage = \(\frac{12}{72}\) × 100 = $16 \frac{2}{3} \%$ |