Consider a block of mass 15 Kg that follows a circular motion. Its mass decreases at the rate of 0.3 Kg/s. At what time will the centripetal force be zero on the block ? |
2 minutes 75 seconds 1 minute 15 seconds |
1 minute |
Centripetal force $ \propto $ m As $m \rightarrow 0$ , $\text{Centripetal force } \rightarrow 0$ m = 18 - 0.3t m = 0 = 18 - 0.3 t $\Rightarrow t = \frac{18}{0.3} = 60 s$ |