An eraser costs ₹3. The cost of 20 erasers is equal to the cost of three pens. The cost of one pen is equal to the cost of two pencils and the cost of six pencils is equal to the cost of five markers. What is the cost of one marker?
Answer & explanation
Correct answer: option 2
An eraser cost = Rs. 3
Cost of 20 erasers = Cost of 3 pens
3 × 20 = Cost of three pens
Cost of three pens = 60
Cost of one pens = \(\frac{60}{3}\) = 20
Now, cost of one pen = Cost of two pencils
20 = Cost of two pencils
Cost of six pencils = 20 × 3 = 60
Now, cost of six pencils = Cost of five markers
60 = Cost of five markers
Cost of one marker = \(\frac{60}{5}\) = Rs. 12