In a hotel, there are 120 staff members. Their average weight is 62.5 kg. When one of the staff members leaves the hotel, the average weight is reduced by 250 g. Find the weight of the staff member who left the hotel. |
64.25 kg 78.25 kg 90.50 kg 92.25 kg |
92.25 kg |
Sum of weights of 120 staff members = 120 x 62.5 = 7500 Average when one staff member left = 62.5 - .25 = 62.25 Weight of 119 staff members = 119 x 62.25 = 7407.75 Weight of member who left the hotel = 7500 - 7407.75 = 92.25 kg |