The following pie chart and table shows the percentage wise distribution of Computers, say brand A and brand B by six shops during six-months July - December in the year 2022. Total Number of Computers = 2400 If 37.5% of the computers sold by brand A during the month of September were sold at a discount, then how many computers brand A were sold without a discount during the month September? |
160 170 180 225 |
225 |
Total number of Computers sold in September is 25% 100% = 2400 25% = 24 × 25 = 600 Ratio of brand A and brand B computers in September is 3 : 2 5 Units = 600 1 Unit = 120 (3 Units) Brand A = 360 37.5% of computers sold on discount of A. Then, 62.5% of computers were sold without discount = 62.5% × 360 = \(\frac{5}{8}\)× 360 = 225 Computers |