A 150 m long train is running with a speed with a speed of 68 kmph. In what time will it pass a man who is running at 8 kmph in the same direction as that of the train ? |
10 sec 12 sec 9 sec 13 sec |
9 sec |
Relative speed ( Move in same direction ) = 68 - 8= 60 kmph = 60 × \(\frac{5}{18}\) m/sec = \(\frac{50}{3}\) m/sec Time taken by train to cover 150 m = \(\frac{Distance }{Speed}\) = \(\frac{150 ×3}{50}\) = 9 sec The correct answer is option (3) : 9 sec |