A works \(\frac{3}{2}\) as fast as B and B works twice as fast as than C. If together they can finish the task in 24 days, then how many days will A alone finish 75% of the task? |
12 15 24 36 |
36 |
A : B : C Efficiency: 3 : 2 2 : 1 6 : 4 : 2 3 : 2 : 1 Total efficiency = 6 Total work while working together = 6 × 24 = 144 75% of the total work = 144 × 75% = 108 Time taken by A alone = \(\frac{108}{3}\) = 36 days |