A shopkeeper allows 18% discount on the marked price of an article and still makes a profit of 23%. If he gains ₹18.40 on the sale of the article, then what is the marked price of the article? |
₹ 120 ₹ 125 ₹ 140 ₹ 146 |
₹ 120 |
CP × 23% = 18.40 CP = 80 SP = 80 + 18.40 = 98.40 MRP × 82% = 98.40 MRP = 120 |