Three pizza outlets A, B and C sell three types of pizza namely cheese pizza, veg pizza and paneer pizza. In a day, A can sell 40 cheese pizza, 30 veg pizza and 20 paneer pizza; B can sell 20 cheese pizza, 40 veg pizza and 60 paneer pizza; C can sell 60 cheese pizza, 20 veg pizza and 30 paneer pizza. If the revenue generated in a day by A is ₹6000, by B is ₹9000 and by C is ₹7000. If x denotes selling price of cheese pizza, y is selling price of veg pizza and z be the selling price of Paneer pizza then based on this information, answer the following question: |
If the cost price of a cheese pizza is ₹30, a veg pizza is ₹50 and a paneer pizza is ₹50, what is the profit of outlet A in a day? |
₹6300 ₹3300 ₹2300 ₹18300 |
₹2300 |
Cost price of 40 cheese + 30 veg + 20 paneer = 40 × 30 + 50 × 30 + 20 × 50 ⇒ 1200 + 1500 + 1000 = 3700 Selling price of 40 cheese + 30 veg + 20 paneer = 6000 ∴ Profit = Selling price - cost price = 6000 - 3700 = 2300 |