The following pie chart shows the number of emails (in hundreds) received by 8 different persons, P1 to P8. P5 and P8 together have received what percentage of the total emails received by these 8 persons taken together? |
19% 21% 16% 17% |
17% |
Total emails received by all 8 persons = 43 + 57 + 61 + 39 + 24 + 56 + 76 + 44 = 400 Number of emails received by P5 and P8 together = 24 + 44 = 68 Required percentage = \(\frac{68 }{400}\) × 100 = 17% |