A certain sum amounts to ₹3,640 in 2 years and ₹4,060 in 8 years at simple interest. Find the approximate rate percentage per annum ? |
4% 2% 1% 3% |
2% |
Amount in 2 years = Rs.3640 Amount in 8 years = Rs.4060 S.I in 6 years = 4060 - 3640 = Rs.420 S.I. in 1 year = \(\frac{420}{6}\) = Rs.70 S.I. in 2 years = Rs.140 Principal = 3640 - 140 = Rs.3500 ∴ Rate% = \(\frac{Interest}{Principal}\) × 100 = \(\frac{70}{3500}\) × 100 = 2% |