Shubham bought a book from Meesho at ₹500. Meesho also charged an additional ₹25 for packaging and ₹50 for delivering the book. For what amount should Shubham sell his book to make a profit of 16%? |
₹667 ₹612 ₹783 ₹458 |
₹667 |
Cost price for shubham = 500 Other charges = 50 and 25 rupees total cost price = 500 + 75 = 575 Profit earned on total cost = 16% So the selling price = 116% of 575 = 667 |