The half life period of a zero order reaction was found to be 10 minutes when the initial concentration was 1.0 mole per litre. What will be the half life period if the initial concentration is made 2 moles per litre? |
10 minutes 5 minutes 20 minutes None of these |
20 minutes |
For a zero order reaction, t1/2 = \(\frac{a}{2k}\) 10 = \(\frac{1}{2k}\) k = \(\frac{1}{20}\) = 0.05 mol l-1 min-1
t1/2 when a = 2 mole/L t1/2 = \(\frac{2}{2 × 0.05}\) = \(\frac{2}{0.1}\) = 20 minutes |