Rita spends 25% of her monthly income on house rent and 30% of the remaining income on food. If she saves ₹5,250, what is her monthly income? |
₹12,000 ₹16,000 ₹10,000 ₹14,000 |
₹10,000 |
70% of Remaining monthly Income = \(\frac{5250}{70}\) × 100 = 7500 Amount spent on house rent = 25% of monthly income Remaining Amount = 75% of monthly income So , 75% of monthly income = 7500 Monthly income = \(\frac{7500}{75}\) × 100 = 10000 |