The cost price of type A apples is ₹120 per kg and that of type B apples is ₹180 per kg. If both types of apples are mixed in the ratio 2 : 3 respectively, then what is the price per kg of mixed
Answer & explanation
Correct answer: option 2
The correct answer is option (2) : 156
c= ₹120 per kg.
d= ₹180 per kg.
So, $\frac{\text{quantity of cheaper apples}}{\text{quantity of dearer apples}}=\frac{2}{3}$
Let the price of mixed apples be m per kg
Then
$\frac{2}{3}=\frac{180-m}{m-120}$
$2m-240= 540-3m$
$5m= 780=156$