Two trains are moving in the same direction at the speed of 36 km/hr and 48 km/hr. The time taken by faster to cross a man sitting in the slower train is 33 seconds. What will be the length of the faster train ? |
770 metres 90 metres 110 metres 180 metres |
110 metres |
Relative speed ( when both trains moves in same direction ) = 48 - 36 = 12 km/h x km/h = x × \(\frac{18}{5}\) m/sec = 12 × \(\frac{18}{5}\) m/sec Time taken = 33 sec Distance = 12 × \(\frac{18}{5}\) × 33 = 110m |